Причини, які ведуть до панкреатиту
Якщо брати до уваги статистику, то 50% хворих панкреатитом - це люди, які зловживають алкогольними напоями. Ще у 20% хворих панкреатит виникає, як ускладнення жовчно - кам'яної хвороби. У решти 30% причини різні. Це і травми живота, і вірусні, інфекційні, грибкові захворювання. Може проявитися панкреатит, як ускладнення після операції і навіть ендоскопічних маніпуляцій. Неправильне харчування - ще одна з причин.Симптоми панкреатиту
Гостра або тупа біль з лівого боку під ребром - це перший сигнал того, що у вас може бути запалена підшлункова залоза. Нудота, блювота, порушення стільця (пронос) теж можуть бути симптомами панкреатиту. У гострій формі захворювання ускладнюється лихоманкою, різкою втратою ваги. У кожному разі, необхідна допомога фахівця, коли призначається лікування медикаментозне.Загальні рекомендації щодо харчування
Крім лікарських препаратів, які призначить лікар, особливе місце в лікуванні панкреатиту, займає харчування. Воно, перш за все, має бути частим, через кожні 3-4 години і не дуже рясним.Збільшуємо обсяг продуктів, які містять білок. Це м'ясо, риба, але не жирних сортів, приготовані на пару або відварені, і, до того ж, перетерті. Зменшити треба вживання продуктів з підвищеним вмістом вуглеводів і жирів. Їжа перед вживанням повинна бути підігрітою, свіжоприготовленою і обов'язково збалансованою. Протягом доби треба випивати води близько двох літрів води. Пити по два-три ковтки, а не всю кількість відразу.
Що з продуктів необхідно виключити
Дуже часто ми наносимо непоправної шкоди здоров'ю, сподіваючись на «авось». У випадку з панкреатитом - це абсолютно неприйнятно. Від того, які продукти будуть в раціоні вашому, залежить те, як скоро ви підете на поправку.У разі запалення підшлункової залози треба виключити з раціону жирне м'ясо - баранину, свинину, гусака і качку. Також субпродукти - печінку, нирки, мізки, серце. Ковбаси й капченості, теж треба віднести в так званий, «чорний список». Не можна і рибу жирних сортів. До них відносяться сом, короп, севрюга, осетер. Бульйони не можна і супи на них, борщі, холодник. З молочних продуктів забороняються жирні. Це вершки, кумис, сметана. Виключіть зі свого раціону ячмінь, пшоно, бобові й кукурудзяні гарніри, а також гострі соуси, маринади і піджарки. З напоїв не можна міцну каву і чай, какао, а також концентровані соки, газовані напої. Обмеження є і в хлібі.
Забороняється житній хліб, здобу. Такі овочі, як редис, ріпа, редька, шпинат, щавель, теж нічого доброго та корисного в період загострення захворювання підшлункової, не принесуть. Тому виключаємо зі свого раціону і їх.
Дозволені продукти
Список тих продуктів, які не можна, виглядає, звичайно, страхітливим. Але, тим не менш, багато продуктів в іншому списку їх вживати можна. І так, з м'ясних сміливо їмо котлети парові, суфле або пюре з індички, курки, телятини, яловичини. Риба, тільки не смажена - тріска, щука, лящ, судак.У списку молочних виробів пісний і некислий сир, кефір, кисляк. Яйця готуємо на пару у вигляді омлету, а овочі (буряк, морква, кабачки, картоплю, гарбуз) відварюємо і протираємо. Можна також пшеничний хліб, тільки підсушений або сухарі. З круп - рис, гречку, манку і вівсянку. Також можна вермішель і макарони. Напої у вигляді компотів, відвари з висівок пшеничних або шипшини, киселі, неміцний чай.
Зразкове меню дієти з розрахунку на один день
- Натщесерце: 1 склянку відвару з шипшини.
- Сніданок 1-й: салат зі буряків; омлет білковий паровий (білки з 2 яєць), чай.
- Сніданок 2-й: пудинг з сиру; пюре з яблук; вода без газу мінеральна.
- В обід: суп з курячим м’ясом, відварена риба, рагу з овочів (кабачки, моркву, картоплю), один шматочок білого хліба, томатний сік.
- Полудень: м'ясні фрикадельки; морквяно-яблучне пюре; йогурт.
- Вечеря: пюре з картоплі; парова котлета; шматочок білого хліба; фруктове желе; чай з молоком.
- Перед сном: нежирний кефір - 1 склянка.
Комментариев нет:
Отправить комментарий