Вітаміни є биокатализаторами хімічних реакцій в організмі, які виникають при побудові і відновленні живих тканин, а також регулювання обміну речовин.
Всього відзначено 13 необхідних людському організму вітамінів. Більшість вітамінів не можуть синтезуватися й накопичуватися в організмі, тому необхідно їх постійне надходження з їжею. При цьому, кожен вітамін необхідний у певній кількості, значне перевищення або дефіцит якого може призвести до порушень в роботі органів і систем організму різної тяжкості. Нестача вітамінів називається гіповітаміноз, а надлишок - гіпервітаміноз.
У свіжих, малообработанних продуктах харчування, вітаміни міститися в потрібній кількості і в такій формі, яка легко засвоюється. А при надлишку легко виводиться з організму.
У свіжих, не оброблених продуктах харчування вітаміни міститися в потрібній кількості і в такій формі, яка легко засвоюється. А при надлишку легко виводиться з організму.
Вітаміни поділяють на жиророзчинні (А, D, E і К) і водорозчинні (С, вітаміни групи В,). Є також вітаміноподібні речовини, які можуть вироблятися в організмі людини, або є подібними вітамінам по функції (холін, вітамін U, вітамін Н (біотин), В5 (пантотенова кислота), В15 (пангамовая кислота), В13 (оротовая кислота), N ( ліпоєва кислота, ліпамід), F (суміш ефірів лінолевої і ліноленової кислот).
Давайте розглянемо призначення і роль основних вітамінів.
Вітамін А (або ретинол) - жиророзчинний вітамін. Ретинол підвищує імунітет. Здоров'я зубів, шкіри, волосся, кісток,неможливо без вітаміну А. Стан легень і сечовивідних шляхів залежить від наявності вітаміну A. Ретинол корисний для зору. Вітамін А сприяє розвитку дитячого організму.
Він краще засвоюється з жиром. Але при готуванні і обробці їжі втрачається 15-35% ретинолу. Потрібно враховувати це при приготуванні продуктів, багатих вітаміном А.
Вітамін B1 (тіамін) є кристалічним водорозчинним речовиною з запахом дріжджів і без кольору.
Функції вітаміну B1:
- відповідає за діяльність нервової системи
- позитивно впливає на функціонування м'язів
- регулює обмін амінокислот і вуглеводний обмін
- покращує роботу кишково-шлункового тракту і печінки
- опосередковано запобігає виникненню серцево-судинних захворювань
- зміцнює імунітет
Максимальний вміст тіаміну - у продуктах рослинного походження: злаках,крупах, бобових, висівках, горіхах, паростках зерна, картоплі, шипшині, капусті.
Джерела тваринного походження - свинина, телятина, молоко, яйця.
Вітамін B2 (рибофлавін) - один з основних водорозчинних вітамінів. Він впливає на зростання та відновлення клітини, є ферментом, що відіграє істотну роль у процесах окислення в організмі людини і регулюють обмін жирів, білків та вуглеводів. Важливий для підтримки функції зору, захищає сітківку від дії ультрафіолетових променів.
Міститься вітамін B2 в печінці, дріжджах, шипшині, яйцях, молоці, зернобобових, шпинаті, абрикосах, темно-зелених листових овочах, помідорах і капусті.